
Руїни палацу культури Горлівського коксохіму — символ занепаду культури Донбасу. Горлівка, фото 2013 року.
Палац культури Горлівського коксохімічного заводу зведено у 1951 році за проєктом архітектора І. Ільєвського. Споруду виконано в стилі так званого «сталінського ампіру» — монументального неокласицизму з виразними елементами української архітектури. У 1990-х роках будівля занепала, опинилася в аварійному стані та була покинута.

Палац культури коксохіміків. Фото 1954-1955 рр.


Монументальний рельєфний орнамент фасаду було внесено до реєстру пам’яток монументального живопису та скульптури. Різьблення по сирій штукатурці виконав відомий художник-монументаліст Григорій Довженко — автор славетних «кам’яних вишиванок» у Новій Каховці.
За дослідженнями архітекторки та кураторки Лізи Євсєєвої, роботи з монументального декору здійснював Інститут монументального живопису і скульптури при Академії архітектури УРСР. Проєкт очолили бойчукісти (учні і послідовників Михайла Бойчука) — О. Мизін і Г. Довженко. До бригади художників також входили Бурачек, Бондаренко, Нагай і Циллі. Виконали роботи з оздоблення інтер'єру, різьблення орнаментальних панно по сирому тиньку на фасадах.
В орнаменті використано смальтову мозаїку, а в опорядженні фасадів — уперше на Донбасі — синтетичні смоли. Автором обох технік є Григорій Довженко. Опоряджувальні роботи здійснювали майстри виробничо-комунального будівництва коксохімічного заводу, які здобували фахові навички безпосередньо в процесі зведення будівлі. Роботами керував майстер М. Євсєєв.




















Вересень 2013 р.